NAVIGARE NECESSE EST 2018 NORTH EDITION

TROMSO – BODO – TRONDHEIM – BERGEN

Rejs rozpoczęliśmy w największym mieście północnej Norwegii – Tromso, znajdującym się aż 350 km powyżej koła podbiegunowego. Pomimo swojego położenia tamtejszy port czynny jest cały rok, ponieważ w jego okolicach odczuwalny jest silny wpływ Prądu Północnoatlantyckiego, który łagodzi polarny klimat. Podczas trzytygodniowej żeglugi odkrywaliśmy piękno norweskiej natury – dzikiej fauny i i bujnej flory. Dobrze wiemy, że Norwegia na fiordach się nie kończy – można tam spotkać (również na wybrzeżu) lodowce, wodospady i trawę bardziej zieloną niż na tapecie Windowsa. Odwiedziliśmy m.in. porty w Bodo i Trondheim, gdzie miała miejsce zamiana załóg. Rejs zakończył się w Bergen, znanym porcie na żeglarskiej mapie Europy. Miłośnicy sztuki chętnie odwiedzili tamtejsze (największe w Skandynawii) Muzeum Sztuki KODE, gdzie znajdują się między innymi dzieła Picassa i Muncha (m.in.’Krzyk’).  

CIEKAWOSTKA

Bodo to miasto, w którym znajdują się aż 24 szkoły podstawowe, podczas gdy liczba uczniów wynosi tylko 6524 (dane na rok 2004).

KARTKA Z DZIENNIKA JACHTOWEGO

Rejs podzielony był na trzy etapy, z których każdy miał do zaooferowania unikalną trasę. Szczegółowe zestawienie etapów znajduje się w tabeli poniżej. 

EtapPort RozpoczęciaPort ZakończeniaOdwiedzone PortyTerminLiczba godzin na wodzie [h]Liczba mil morskich [nm]
ITromsoBodoHusoy, Gryllefjord, Harstad, Narvik,
Gulfikfjord, Svolvaer, Reine, Landegode
10-18 VIII 201891,5383
IIBodoTrondheimRorvik18-25 VIII 201878330
IIITrondheimBergen25 VIII – 01 IX 2018

KILKA KADRÓW Z REJSU

POGLĄDOWA MAPA REJSU

NNE 2018 North

INFORMACJE O JEDNOSTCE

Wyprawa odbyła się na znanym i lubianym s\y Brego. Jest to stalowy kecz typu bruceo, wyposażony do żeglugi pełnomorskiej i oceanicznej. Podstawowe dane techniczne jachtu znajdziecie poniżej. 

Długość całkowita jachtu: 13,44 m

Szerokość całkowita: 3,91 m

Zanurzenie: 1,85 m

Materiał kadłuba: stal

Typ ożaglowania: kecz

Silnik: Volvo Penta 55E

Ilość miejsc: 10/11