NAVIGARE NECESSE EST 2019

KOPENHAGA – STAVANGER – GLASGOW – DUBLIN – CORK – GALWAY – BELFAST – DUBLIN

W ramach kolejnej edycji Navigare Necesse Est obraliśmy kurs na Irlandię – Zieloną Wyspę, ojczyznę wielu szant, skocznego tańca, Dnia Świętego Patryka i piwa Guinness. Irlandzkie krajobrazy były inspiracją do stworzenia świata hobbitów przez J.R.R. Tolkiena. To tam znajdują się znane z serialu Gry o Tron widoki: Żelazne Wyspy i spektakularna Kingsroad (Aleja Dark Hedge). Tam odnaleziono Luka Skywalkera w VII części Gwiezdnych Wojen (Wyspa Skellig Michael) i również tam Harry Potter z Dumbledorem niszczyli w jaskini horkruksa (Klify Moher). Tam żył Król Artur, walczył Szeregowiec Ryan i więziony był Hrabia Monte Christo.

OD BANTRY BAY AŻ PO DERRY QUAY, CZYLI DLACZEGO IRLANDIA?

Navigare to rejs o charakterze wyprawowo-turystycznym. Podczas rejsu był czas zarówno na odkrywanie uroków Zielonej Wyspy – wzgórzy, zamków, klifów i pubów, jak i na zdobywanie morskich (a nawet oceanicznych) szlifów. Rejs rozpoczęliśmy na wodach Morza Irlandzkiego, Kanałem Świętego Jerzego wpłynęliśmy na otwarte Morze Celtyckie, które bezpośrednio łączą się z wodami Oceanu Atlantyckiego, który oblewa zachodnie wybrzeże Irlandii. Jedna wyspa dla AKŻ-u to mało, więc po zamknięciu pętli dookoła Irlandii zacumowaliśmy w Szkocji oraz na autonomicznej Wyspie Man.

OD GALWAY DO DUBLIN TOWN, CZYLI CO MAMY W PLANACH?

Irlandia to miejsce upatrzone nie tylko przez reżyserów, ale przede również przez żeglarzy i szantymenów. Może ze względu na piękne widoki, a może na kapryśny charakter mórz w tym rejonie. Podczas rejsu staraliśmy się odwiedzić jak najwięcej miast znanych nam z szant, a możliwości było wiele.

Pętla dookoła Irlandii podzielona była na cztery etapy, z których każdy miał inną długość i unikalną trasę. Dodatkowo w odpowiedzi na duże zainteresowanie rejsem odbyły się etapy na trasie z Kopenhagi do Stavanger oraz z Stavanger do Dublina. 

ETAP SESYJNY: KOPENHAGA —> STAVANGER

Aby tegoroczna edycja Navigare Necesse Est dookoła Irlandii mogła się rozpocząć potrzebowaliśmy bohaterów, którzy doprowadzą S/y Brego do portu w Stavanger. Rejs rozpoczął się w Kopenhadze. Podczas 6-dniowego rejsu przepłynęliśmy z Morza Bałtyckiego na Morze Północne przez słynną zatokę Skagen, w której (nie)mieszają się ich wody. Morskie opowieści niosą, że różnica zasolenia mórz, a co za tym idzie gęstości, nie pozwala na zmieszanie się wód przez co na wysokości przylądka Skagen widać granicę akwenów.

ETAP 0: STAVANGER —> DUBLIN 

Rejs rozpoczął się w Stavanger, gdzie. zostawiliśmy za rufą norweskie fiordy i obraliśmy kurs na Szkockie Highlands (ang. Highlands – wyżyny) – najmniej zaludniony rejon Unii Europejskiej. Za to najbardziej zielony i soczysty, a przede wszystkim górzysty. Po kilku dniowym przelocie przez Morze Północne, staraliśmy się odnaleźć potwora z Loch Ness, odwiedzić destylarnie szkockiej whisky i nacieszyć się przestrzenią i widokami, żeby ostatecznie, po przejściu Morza Irlandzkiego, skosztować Guinnessa w Dublinie.

ETAP I: GLASGOW / DUBLIN —> CORK

Od muzeum Guinessa w Dublinie, wzdłuż dzikich gór Wicklow, klifów Ardware aż do malowniczego hrabstwa Cork. Południowy-wschód to w Irlandii region o najłagodniejszym klimacie – zielonych wzgórzach i piaszczystych plażach. Dołóżcie do tego średniowieczne zamki, historyczne miasta i SPOKÓJ, a zrozumiecie dlaczego jest to dla mieszkańców Irlandii ulubione miejsce na odpoczynek.

ETAP II: CORK —> GALWAY

Klify Moheru, spektakularna wizytówka Irlandii to nie jedyna atrakcja na tym odcinku. Charakterystyczna linia brzegowa południowo-zachodniego wybrzeża stwarza niezliczone możliwości eksploracji urokliwych zatok i pustych plaż. Na tym odcinku znajduje się również wyspa Skellig Michael, która pojawiła się w dwóch ostatnich częściach Gwiezdnych Wojen.

ETAP III: GALWAY —> BELFAST

Etap oceaniczny po północnej Irlandii i Irlandii Północnej przez ponad 450 mil morskich na pewno dostarczył wiele widoków i wrażeń. Na trasie obejrzeć można było klify Croaghaun, Groble Olbrzymów, wyspę Achill znaną z najwyższych klifów w Europie i wiele urokliwych, spokojnych miejsc, które jeszcze nie trafiły do turystycznych przewodników. Ta część wyspy była niejednokrotnie planem filmowym serialu “Gra o Tron” – to tam ród Greyjoy’ów ma swój zamek.

ETAP IV: BELFAST —> DUBLIN

Ostatni etap zamykający pętle dookoła Irlandii, ale niestandardową trasą. Wyprawa skoncentrowała się na Morzu Irlandzkim, które łączy Irlandię, Irlandię Północną, Szkocję, autonomiczną Wyspę Man, Anglię i Walię, a to znaczy że wszystkie te kraje byłī w naszym zasięgu. Niestety pierwsze skrzypce zawsze gra pogoda, która troszkę pokrzyżowała nasze plane i z kilku miejsc musieliśmy zrezygnować.

KARTKA Z DZIENNIKA JACHTOWEGO

Etaps/yPort RozpoczęciaPort ZakończeniaOdwiedzone portyTerminIlość godzin na wodzie [h]Ilość mil morskich [nm]
SESYJNYBREGOKopenhagaEgersundKristiansand24 – 29 VI 201988364
0BREGOEgersundDublinPeterhead, Fort Augustus, Kytra, Laggan,
Gairlochy, Banavie, Corpach, Fort William,
Dun Laoghaire
29 VI – 13 VII 2019218656
IBREGODublinCorkWicklow, Kilmore, Dungarvan, Crosshaven13 – 20 VII 201956181
IGIPSY QUEENGlasgowCorkTroon, Campbeltown, Peel, Arklow,
Kilmore Quay, Youghal
9 – 20 VII 2019
IIBREGOCorkGalwayCrosshaven, An Daingean, Inishmore20 – 29 VII 201977390
IIGIPSY QUEENCorkGalwayCrosshaven, An Daingean20 – 20 VII 201984330
IIIBREGOGalwayBelfastKillybegs, Campbeltown, Peel29 VII – 10 VIII 2019145599
IIIGIPSY QUEENGalwayBelfastInishbofin, Killybegs, Londonderry, Campbeltown,
Peel, Bangor
29 VII – 10 VIII 2019156693
IVBREGOBelfastDublinStangford, Portaferry, Peel, Holyhead,
Dun Laoghaire
10 – 18 VIII 201956235
IVGIPSY QUEENBelfastDublinStangford, Portaferry, Peel, Holyhead,
Dun Laoghaire
10 – 18 VIII 201964287

POGLĄDOWA MAPA REJSU

Zerknijcie na interaktywną mapę, na której przedstawiliśmy trasę rejsu oraz najważniejsze atrakcje.

INFORMACJE O JEDNOSTKACH

s\y Brego – Jest to stalowy kecz typu bruceo, wyposażony do żeglugi pełnomorskiej i oceanicznej. Podstawowe dane techniczne jachtu znajdziecie poniżej. 

Brego lofoty

Długość całkowita jachtu: 13,44 m

Szerokość całkowita: 3,91 m

Zanurzenie: 1,85 m

Materiał kadłuba: stal

Typ ożaglowania: kecz

Silnik: Volvo Penta 55E

Ilość miejsc: 10/11

s\y Gipsy Queen – jest to jednostka kompozytowa bardziej przypominająca turystyczne jachty spotykane w śródziemnomorskim rejonie. Jest to model Gib Sea 352; jacht wydaje się być mały jednakże zabudowa wnętrza zaskakuje przestronnością. Kilka danych technicznych dotyczących jachtu znajdziecie poniżej. 

Zrzut ekranu 2018-04-16 o 22.11.58

Długość całkowita: 10,95 m

Długość kadłuba: 10,45 m

Szerokość: 3,45 m

Zanurzenie: 1,7 m

Silnik: 27HP Yanmar 2013r

Zbiornik wody: 300 Lt

Zbiornik Paliwa: 65 Lt

Liczba kabin: 3

Liczba koji: 6/8

Waga: 5200 kg

Pow. żagli: 60 m2